Počuli ste už o blahodarných účinkoch prírodných čistených ílov?
Íly sú látky prírodného pôvodu, ktorých výhody ľudia objavili prvýkrát ešte v staroveku. Prírodné čistené íly si môžete predstaviť ako veľmi jemnú hlinu. Každý druh ílu má špecifickú štruktúru a tomu prislúchajúce vlastnosti. V nasledujúcom článku sa dozviete viac o prírodných čistených íloch a objavíte, aké majú účinky a využitie.
Ako vznikajú prírodné íly?
Íly sú výsledkom dlhého vývoja silikátových hornín. Okrem iného íl tvoria usadeniny prvkov z opotrebovaných hornín alebo vznikajú transformáciou vulkanických hornín. Aj keď sú íly prírodného pôvodu, ich zloženie sa líši podľa toho, kde sa nachádzajú. Medzi najznámejšie typy ílu patria najmä smektity, mastenec a kaolinit.
Zaujímavé vlastnosti ílov
Všetky íly majú podobnú lamelárnu štruktúru (vrstevnaté usporiadanie). Navzájom sa líšia len tým, ako sú jednotlivé lamely (vrstvy) priestorovo usporiadané a aké je ich minerálne zloženie. V štruktúre ílov sa môžu nachádzať atómy horčíka, železa, vápnika, draslíka alebo sodíka, ktoré sú zodpovedné za rôzne sfarbenie ílov.
Práve vďaka svojmu zloženiu majú íly pozoruhodné vlastnosti. Niektoré preukázali, že prostredníctvom svojej lamelárnej štruktúry dokážu zachytávať vírusy (napríklad aj rotavírusy), baktérie alebo toxíny. Môžu tiež viazať rôzne látky z vonkajšieho prostredia, napríklad mastenec dokáže viazať tuky a smektit zasa plyny. Íly majú vo svojej štruktúre elektricky nabité častice (ióny), ktoré si môžu vymieňať s iónmi vonkajšieho prostredia. Niektoré íly (napríklad smektity či bentonity), majú schopnosť zväčšiť svoj objem, čo poukazuje na adsorpčné schopnosti. Plasticita ílových minerálov čiastočne vedie aj k ich schopnosti nabaľovať na seba iné látky.
Úloha ílov v medicíne
Vďaka rôznorodým vlastnostiam ílov existuje veľa možností, ako ich využiť. Niektoré z nich sú prospešné pre ľudské zdravie, pretože slúžia ako liečivá alebo pomocné látky. Na terapeutické účely sa používajú smektity, kaolinit, mastenec a palygorskit. Prírodné čistené íly sa používajú na liečenie alebo na zmiernenie symptómov pri niektorých ochoreniach. Využívajú spomínanú vysokú adsorpčnú kapacitu, schopnosť nabobtnať a viazať na seba rôzne látky a patogény. Prírodné čistené íly majú využitie napríklad v gastroenterológii, keď pri ústnom podaní posilňujú bariérnu funkciu črevnej sliznice a pôsobia lokálne protizápalovo. V reumatológii sa íly využívajú na lokálnu aplikáciu, napríklad bahenné zábaly sú súčasťou liečby niektorých chronických reumatologických ochorení. Dermatológia tiež využíva ich priaznivé účinky na kožu.
Využitie prírodných čistených ílov v gastroenterológii
Íly zo skupiny smektitov sa už oddávna podávajú na zvládanie žalúdočných a črevných problémov – preukázali svoje výhody v mnohých klinických štúdiách, ktoré potvrdili ich opodstatnenie pri liečbe hnačky. Ukázalo sa, že íly posilňujú črevnú bariéru a znižujú črevnú priepustnosť, ktorá sa mení v prípade hnačky.
Pozitívne účinky prírodného čisteného ílu využíva SMECTA – liek s obsahom diosmektitu, prírodného čisteného ílu s vysokou väzbovou kapacitou. Ten je schopný viazať sa s hlienom sliznice tráviaceho traktu a zvyšuje tak jeho kvalitu a množstvo. Chráni tak sliznicu proti infekcii a škodlivým látkam a umožňuje jej rýchlejšie uzdravenie. Diosmektit je schopný viazať toxické látky produkované infekčnými pôvodcami hnačky. Nefarbí stolicu, nie je RTG kontrastný, nezrýchľuje ani nespomaľuje priechod tráviacim traktom. Nevstrebáva sa a vylučuje sa stolicou. Liek SMECTA môžete použiť na liečbu príznakov náhlej hnačky u detí vo veku od 2 rokov a u dospelých v spojení s podávaním rehydratačného roztoku, na liečbu príznakov dlhodobej hnačky u dospelých a na liečbu bolesti spojenej s funkčnými ochoreniami čreva u dospelých.
1. Zdroj: Písomná informácia pre používateľa, 09/2019
Smecta® je liek na vnútorné použitie. Obsahuje 3 g diosmektitu. Liek nie je viazaný na lekársky predpis. Pred použitím si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a poraďte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom.
SCA-SK-000040 02/2021