Aké sú príčiny zápchy?
Bez hnačky, bez preháňania > Zápcha > Aké sú príčiny zápchy?

Aké sú príčiny zápchy?

Zápcha je veľmi častým príznakom1 ! Ale skôr, než vyhlásite, že máte zápchu a začnete hľadať liek, ak ste ešte nečítali náš článok o definícii zápchy, je jednoducho potrebné vedieť dve veci :

1/ Stolica sa nevyskytuje s  rovnakou frekvenciou u každého (niektorí zdraví ľudia majú 3 stolice za deň, iní len 3 za týždeň), takže nie preto, že na toaletu chodíte menej často ako váš manžel (vaša manželka), máte zápchu.

2/ O zápche hovoríme len vtedy, keď je frekvencia stolíc nižšia ako 3 stolice za týždeň a keď pociťujete ťažkosti pri jej vylučovaní2 alebo máte pocit neúplného vyprázdnenia4.

Zápcha sa najčastejšie vyskytuje, keď dochádza k pomalému tranzitu na úrovni čriev (nečinné hrubé črevo) alebo keď sa stolica nedá kompletne vylúčiť cez konečníku4. Pri zápche je stolica malá, suchá a tvrdá, čo vedie k bolestiam pri vylučovaní. Podľa pacientov môže byť zápcha spojená s ďalšími príznakmi, ako je nadúvanie, žalúdočné ťažkosti alebo kŕče v bruchu.

Ako už bolo povedané, ak máte skutočne zápchu, je dobré pozrieť sa na príčiny zápchy! Pretože pôsobenie na tieto príčiny umožní obmedzenie zápchy. Pozrime sa, prečo dochádza k zápche.

Ľudia s rizikom zápchy

Ak ide o zápchu nie sme všetci rovnakí.

Je známe, že niektoré faktory skutočne zvyšujú riziko zápchy:

– Vek: starší človek je náchylnejší na zápchu3.

– Pohlavie: ženy sú v priemere 3-krát viac postihnuté zápchou ako muži. Tehotenstvo so všetkými hormonálnymi zmenami je tiež obdobím, kedy sa zápcha môže objaviť. Odhaduje sa, že zápcha môže postihnúť až 4 z 10 tehotných žien.5

Spomínané rizikove faktory ovplyvniť nemôžeme.

Na druhej strane môžete prispôsobiť stravu a životný štýl, ktoré vo všeobecnosti patria medzi príčiny zápchy.

Hlavné príčiny zápchy

Zápcha je zvyčajne spôsobená zmenou každodenných návykov, ako je stres, cestovanie alebo zmeny v stravovaní. Alebo dokonca „zadržiavanie“. Ak chcete zápchu obmedziť zamerajte na zmenu v nasledovných oblastiach. Poďme sa na to pozrieť bližšie.

Poznámka: Zdravotnícki odborníci sú tu, aby vám pomohli: neváhajte sa porozprávať so svojím lekárnikom alebo lekárom.

Nedostatočná hydratácia

Voda zohráva úlohu pri konzistencii stolice. Nedostatočný príjem tekutín môže viesť k tvrdej stolici, ktorá sa bude ťažšie  vylučovať2. Aby ste obmedzili vznik zápchy je vhodné vypiť každý deň aspoň 1,5 litra tekutín ( napr.voda, bylinkové čaje, polievky, ovocné šťavy bez pridaného cukru a pod.).3

Stravovanie s nízkym obsahom vlákniny

Vláknina obsiahnutá v našej strave je dôležitá aj z hľadiska konzistencie stolice: zadržiava vodu, zväčšuje objem stolice a podporuje sťahy čriev.6 Z toho vyplýva odporúčanie konzumovať potraviny bohaté na vlákninu (napr. čerstvé ovocie, zelená zelenina, celozrnné výrobky,…) aby ste predišli zápche.

Nedostatok fyzickej aktivity

Nedostatok fyzickej aktivity ako príčina zápchy

Cítili ste niekedy potrebu vyprázdniť sa po fyzickej aktivite? Pohyb a cvičenie totiž stimuluje činnosť tráviacej sústavy. Naopak, sedavý spôsob života a nedostatok fyzickej aktivity (najmä u starších ľudí) zvyšujú riziko zápchy2. Preto sa ako pomoc pri zápche odporúča fyzická aktivita.

Stres

Stres ako príčina zápchy

Úzkostné poruchy môžu viesť k spomaleniu pohyblivosti čriev a blokovať nutkanie ísť na záchod.7 Zmena stravy vrátane stravy s nízkym obsahom vlákniny alebo nedostatočného príjmu tekutín podporuje vznik zápchy1.

Cestovanie

Cestovanie ako príčina zápchy

Zmeny v životnom štýle a stravovaní, ktoré vyvoláva aj cestovanie, najmä do zahraničia, patria k faktorom, ktoré podporujú zápchu6. Navyše dlhé cesty v sede podporujú zápchu. Počas cestovania  je vhodné zmeniť polohu, vstať a trochu sa prejsť!

Užívanie liekov 

Niektoré lieky môžu mať nežiaduci vplyv na tranzit a podporovať zápchu. Ide najmä o sedatíva (lieky na upokojenie), opioidné analgetiká, niektoré antidepresíva alebo lieky na zniženie krvného tlaku4. V prípade nejasností sa poraďte  so svojím lekárom alebo lekárnikom.

Prečítajte si tiež: „zápcha, čo robiť?

Keď zápcha nie je jediným príznakom

V prípade zápchy sa vás lekár môže pýtať aj na iné príznaky napríklad krv v stolici. Zápchu môže spôsobiť aj závažnejšie ochorenie ako napríklad nádor v tráviacej sústave, aj niektoré choroby postihujúce nervový systém (Parkinsonova choroba, skleróza multiplex, mozgovo-cievna príhoda) alebo hormonálne zmeny či problémy (tehotenstvo, cukrovka, hypotyreóza)4.

Malé trhliny v koži okolo konečníka (análna trhlina – fisúra) môžu sťažiť vylučovanie stolice.

Bolesť brucha a poruchy prechodu, ako sú epizódy hnačky a/alebo zápchy, môžu naznačovať syndróm dráždivého čreva.

Vo všetkých prípadoch sa váš lekár bude snažiť identifikovať príčinu (je možné, že vás pošle k špecialistovi), aby vám poskytol vhodnú starostlivosť.

Odkazy na literatúru
1. WGO. Constipation une approche globale. Dostupné na https://www.worldgastroenterology.org/UserFiles/file/guidelines/constipation-french-2010.pdf
2. ameli – Constipation de l’adulte  – https://www.ameli.fr/paris/assure/sante/themes/constipation-adulte/definition-symptomes-facteurs-favorisants [konzultované 14. septembra 2020]
3.  CREGG. Diététique sur la constipation. Dostupné na https://www.cregg.org/wordpress/wp-content/uploads/2020/07/documents-fiches-constipation.pdf
4. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/constipation/symptoms-causes/syc-20354253
5. Jewell D, Young G. Interventions for treating constipation in pregnancy. Cochrane databáza systematických prieskumov 2001, Vydanie 2. Čl. č.: CD001142. DOI: 10.1002/14651858.CD001142.
6. Le quotidien du pharmacien n°3274 Conseil à l’officine – 16. jún 2016
7. Národná agentúra pre bezpečnosť liekov a zdravotných produktov (Agence Nationale de Sécurité du Médicament et des produits de santé, predtým AFSSAPS) – Constipation occasionnelle de l’adulte, Bien vous soigner avec des médicaments disponibles sans ordonnance, jún 2009