Hnačka v priebehu života pravdepodobne postihne každého z nás, našich najmenších nevynímajúc. Ponúkame vám sumár prehľadných informácií o všetkom, čo potrebujete vedieť, aby ste vašim drobcom pri hnačke uľavili a postavili ich čím skôr znova na nohy. Pamätajte, že hnačku u malých detí je potrebné konzultovať s lekárom.
Čo predstavuje hnačka u detí a aké sú jej príčiny?
Je to jedna z bežných porúch normálneho trávenia, počas ktorej dochádza k častému (viac ako 3x denne) vyprázdňovaniu riedkej až vodnatej stolice. Príčinou hnačky u detí môžu byť najčastejšie vírusy (často sú to rotavírusy u detí starších ako 1 rok) a baktérie (napr. Shigella, Salmonella, Escherichia coli alebo Campylobacter), už zriedkavejšie parazity (napr. Giardia, Microsporidia), plesne (Candida). Ďalšie možné príčiny sú aj: prejedanie sa, stres, cystická fibróza, Crohnova choroba, syndróm dráždivého čreva a pod.
Hnačka sa môže u detí objaviť aj pri alergii na potraviny alebo pri precitlivenosti na niektoré zložky stravy. No a podľa trvania rozlišujeme ešte hnačku akútnu (vzniká náhle a trvá krátko) a chronickú (pretrváva dlhšie ako štyri týždne).
U detí sa priebeh hnačky môže skomplikovať kvôli nedostatku tekutín v tele, pri ich vyššej strate sa dieťa rýchlo dehydratuje. Hnačku niekedy sprevádza aj zvracanie, ktoré ďalej prehlbuje stratu tekutín. Smutnou zaujímavosťou je, že podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) predstavuje hnačka hlavnú príčinu podvýživy u detí do piatich rokov. Každoročne jej podľahne 525 000 detí mladších ako 5 rokov1. Na zabránenie dehydratácie spôsobenej stratou vody z organizmu je potrebné zvýšiť príjem vody a iných nápojov a u dojčených detí zvýšiť príjem materského mlieka.
Liečba hnačky u detí spočíva vo včasnej náhrade stratených tekutín a minerálov a včasnom podaní tolerovaných potravín s cieľom zabrániť ďalšiemu poškodeniu črevnej sliznice.
Pôvod hnačky a príznaky1
Rotavírusy predstavujú najčastejšiu príčinu vírusovej gastroenteritídy u dojčiat a malých detí (mladších ako 5 rokov). Hnačka spôsobená rotavírusmi býva výrazne vodnatá, sprevádzaná zvýšenou telesnou teplotou, môže mať mierny a nezávažný priebeh, v niektorých zriedkavejších prípadoch aj závažnejší – s potrebou hospitalizácie a zintenzívnením liečby.
Infekčná hnačka má stredne závažný až závažný priebeh, často sa objavuje aj vracanie, samotná hnačka môže trvať dlhšie ako týždeň, deti majú vysoké teploty, výrazné bolesti, v stolici sa môže vyskytovať aj krv. Často je potrebné navštíviť lekára.
Medzi hlavné príznaky hnačky patria: zvýšená telesná teplota nad 38 °C – dlhšie ako 24 hodín, bolesti brucha, nafúknuté, stolica môže obsahovať krv, možné nevoľnosti a vracanie, hnačku sprevádza aj studený pot, rýchlejšia činnosť srdca a rýchle hlboké dýchanie a únava.
Zbystrite pozornosť, ak na deťoch spozorujete nasledujúce príznaky, ktoré už signalizujú dehydratáciu: suchý jazyk, suchá a lepkavá sliznica v ústach, málo alebo žiadne slzy pri plači, menej časté močenie s tmavším močom, výrazný smäd, úbytok telesnej hmotnosti, malátnosť, letargia, poruchy vedomia, mdloby, dezorientácia, cyanóza (modro – fialové sfarbenie pier, končekov prstov), kŕče v tele, slabnúci pulz.
Typy hnačky2
Mierna – trvá 3-6 dní, redšia stolica môže pretrvávať ešte aj o pár dní dlhšie, ak dieťa prijíma dostatok tekutín a má zvyčajné správanie, netreba sa znepokojovať. Ak dieťa dojčíte, dojčite aj naďalej. Odporúča sa vynechať mliečne výrobky a stravu s vysokým obsahom tukov a disacharidov. Postupne môžete zaradiť ľahké diétne jedlá, mixovanú stravu zo zemiakov a ryže, jablčné, mrkvové alebo banánové pyré, chudé kuracie mäso, bujón, sucháre, staršie pečivo, detské výživy.
Stredne závažná – po vyšetrení u lekára môžete dieťa liečiť aj doma. Je potrebné, aby ste zvýšili opatrnosť a nasledovali pokyny lekára. Musíte sledovať, či prijíma dostatok tekutín v porovnaní s tým, koľko ich stráca vo forme moču a stolice. Myslite na to, že pri zvýšenej telesnej teplote sa telo dehydratuje aj cez kožu – potením. V rámci diéty úplne vynechajte samotné mlieko a mliečne, tukové výrobky. Ak dojčíte, pokračujte. Aby sme zabránili dehydratácii, podávajú sa rehydratačné roztoky, sú nápomocné vďaka ich zloženiu z minerálov a sacharidov – môžu predísť tomu, aby bolo nutné zahájenie infúznej liečby dieťatka. Dostanete ich v lekárni, pripravovať ich svojpomocne doma sa neodporúča. Tekutiny telíčku môžete dodať aj nesýtenou minerálnou vodou či slabým čiernym čajom jemne osladeným glukózou. Nedávajte deťom piť iba čistú vodu, odporúča sa piť aj ryžové alebo mrkvové odvary. Podobne môžete použiť krúpy, nie však ovsené vločky (majú preháňavý účinok). Čo sa týka stravy starších detí, postup je rovnaký ako pri miernej hnačke.
Závažná
V prípade, ak badáte na dieťati varovné príznaky dehydratácie je dôležité okamžite vyhľadať lekársku pomoc. O ďalšom postupe liečby následne rozhodne ošetrujúci lekár. Posledná možnosť, ktorej dúfame, že sa vám podarí jej vyhnúť, je hospitalizácia dieťaťa.
Pomocník v boji proti hnačke u detí3
Smecta® je vhodná pre deti a dojčatá staršie ako 2 roky. Je to liek s obsahom diosmektitu, prírodného čisteného ílu, ktorý je schopný sa viazať s hlienom sliznice tráviaceho traktu a zvyšuje tak jeho kvalitu a množstvo. Touto cestou chráni sliznicu proti infekcii a škodlivým látkam a umožňuje jej rýchlejšie uzdravenie. Súčasne je diosmektit schopný viazať toxické látky produkované infekčným pôvodcom hnačky. Nefarbí stolicu, nezrýchľuje ani nespomaľuje priechod tráviacim traktom, nevstrebáva sa a vylučuje sa prirodzene stolicou.
Najčastejšie chyby v starostlivosti o dieťa s hnačkou:
- Nedostatočné dopĺňanie tekutín od prvej zaznamenanej riedkej stolice
- Nechať dieťa hladovať
- Podávanie nevhodných tekutín
Pri dojčených deťoch po ústupe hnačky neprestávať dojčiť. Všetky potrebné látky a tekutiny, ktoré do dieťaťa máme dostať, obsahuje práve materské mlieko. Na hnačky dokonca menej trpia dojčené deti, ako tie, ktoré dostávajú umelú výživu, je to kvôli zloženiu materského mlieka.
Dieťa s hnačkou nedržte nalačno, črevá by ste mali pomaly a postupne zaťažovať, nenechať ich vyhladovať.
Dieťaťu začnite postupne podávať dobre tolerované potraviny, ktoré sú ľahko stráviteľné.
Nepodávať kolu, sladené nápoje, džúsy, ani slané tyčinky – neobsahujú potrebné minerály, naopak – majú priveľa cukrov a fosforečnanov, ktoré prispievajú k dehydratácii a môžu poškodzovať sliznicu.
Zachovať diétny režim aj po ústupe ťažkostí, aspoň tak dlho, koľko trvala samotná hnačka. Ak diétny režim nebudete dodržiavať, je tu riziko návratu ťažkostí. Doprajte detskému organizmu čas, aby si črevný trakt oddýchol a obnovila sa prirodzená mikroflóra.
Prevencia proti hnačke:
- Umývanie rúk, hygiena pred jedlom a po použití WC.
- Udržiavanie kuchyne a kúpeľne v čistote.
- Príslušenstvo pre domácich miláčikov neumývajte tam, kde pripravujete jedlo pre ľudí. Je vhodné aj oddeliť priestor, kde sa stravujú zvieratá a ľudia.
- Umývanie ovocia a zeleniny
- Mäso nerozmrazovať príliš dlho, dostatočne tepelne ho upravovať ihneď po rozmrazení.
- Nekonzumovať pokazené potraviny, nepiť vodu z neznámych zdrojov.
- Ak ste na dovolenke, nejedzte jedlo pripravené na ulici, pite balenú vodu.
- S hnačkou sa má zostať doma, kým neustúpi, aby sa nešírila ďalej, nakoľko môže byť infekčná. Ak viete, že iný rodič do jaslí/škôlky/školy posiela ratolesť s hnačkou, môžete ho slušne upozorniť, aby zostalo pár dní v domácej liečbe.
Kedy zájsť k lekárovi:
U malých detí môže hnačka rýchlo vyústiť do dehydratácie. Odporúča sa preto obrátiť sa bezodkladne na lekára pri akútnej hnačke u dojčaťa alebo malého dieťaťa.
U staršieho dieťaťa je potrebné ísť k lekárovi, ak sa hnačka nezlepší po 24 hodinách a/alebo v prípade neschopnosti udržať akúkoľvek tekutinu alebo sa hydratovať orálnou cestou a/alebo ak sa u dieťaťa objavia znaky dehydratácie, krvavá alebo čierna stolica, vysoká horúčka (39 °C alebo viac), zmena v správaní (vyčerpanie, ospalosť), nedostatočné močenie.
1. http://www.ipsen.sk/informacie-pre-siroku-verejnost/hnacky/hnacka-typy-hnaciek
2. https://www.ambulanciamotylik.sk/hnacka-59.aspx.html
3. Písomná informácia pre používateľa Smecta dátum revízie: 09/2019
Smecta® je liek na vnútorné použitie. Obsahuje 3 g diosmektitu. Liek nie je viazaný na lekársky predpis. Pred použitím si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a poraďte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom.
05/2021, SCA-SK-000042