Čo jesť, keď máte zápchu ?
Aké potraviny jesť, aby ste sa vyhli zápche? Akým potravinám sa vyhnúť pri zápche? Tu sú potraviny, ktoré je potrebné jesť, ak máte zápchu.
Existujú rôzne typy porúch, ktoré ovplyvňujú zdravie čriev. Takmer 1 zo 4 dospelých osôb postihne ročne zápcha. Ide o jeden z najčastejších problémov s trávením v populácii. Postihuje najmä ženy, ktoré ňou trpia v priemere trikrát viac ako muži. Počas tehotenstva majú ženy zvýšené riziko zápchy. Frekvencia stolice je individuálna.
Definícia zápchy je založená na znížení frekvencie stolice (menej ako 3 za týždeň) spojenej s ťažkým vyprázdňovaním alebo pocitom neúplného vyprázdnenia. Stolica je často tvrdá a hrudkovitá. Pacienti môžu pociťovať bolesť pri vyprázdňovaní, pocit nepohodlia pri zažívaní, kŕče v bruchu či nafukovanie. Podľa trvania symptómov ide o občasnú (prechodnú) zápchu alebo chronickú (príznaky sa vyvíjajú niekoľko týždňov).
Na vylúčenie organických príčin zápchy je potrebné poradiť sa s lekárom. Medzi príčiny občasných problémov so zápchou často patrí strava s nízkym obsahom vlákniny, nedostatočná hydratácia a sedavý spôsob života. Hlavným opatrením v boji proti zápche je preto prehodnotenie stravovania, zvýšenie podielu vlákniny a dennej spotreby vody. Vhodná je minerálna voda bohatá na horčík.
Prospešná je pravidelná fyzická aktivita, pretože stimuluje pasáž potravy črevom. Vplyv môžu mať aj ďalšie faktory súvisiace s naším životným štýlom: odporúča sa nezdržiavať stolicu, chodiť na toaletu v pevne stanovenom čase a neponáhľať sa! Ak zmeny v životnom štýle nie sú dostatočné a zápcha neustupuje, možete zvážiť použitie laxatív na vyvolanie alebo urýchlenie vylučovania stolice.
Aké potraviny jesť, aby ste sa vyhli zápche? Akým potravinám sa vyhnúť pri zápche? Tu sú potraviny, ktoré je potrebné jesť, ak máte zápchu.
Liečba zápchy je založená na komplexnej starostlivosti kombinujúcej režimové opatrenia týkajúce sa životosprávy a stravovania a v prípade potreby laxatíva.
Občasná zápcha môže ovplyvniť zdravie a kvalitu života osôb, ktoré ňou trpia. Prečo a ako liečiť zápchu?
Čo je to vláknina? Zistite v tomto článku, aké sú jej funkcie, v ktorých potravinách sa nachádza a aké sú jej výhody.
Osmotické, objemové a lubrikačné laxatíva... otázka o rôznych druhoch laxatív, liekov proti zápche.
Na internete je množstvo „zázračných“ liekov na zápchu. Tu je niekoľko tipov, ako sa vyhnúť falošným liekom a zlým návykom.
Liečba zápchy je založená na komplexnej starostlivosti kombinujúcej opatrenia týkajúce sa životného štýlu a stravovania a v prípade potreby laxatíva.
Zápcha je častý syndróm a vo všeobecnosti nie je závažný. Ale určité príznaky by vás mali upozorniť, aby ste sa poradili s lekárom alebo lekárnikom
Tu je 5 konkrétnych tipov, ako denne riešiť zápchu: prispôsobte si stravu, bojujte proti stresu, hýbte sa, nezadržiavajte potrebu...
Zápcha je bežná počas tehotenstva (až u 40 % tehotných žien!). Tu je niekoľko tipov, ako sa vyhnúť zápche počas tehotenstva.
Občasná zápcha je zvyčajne spôsobená zmenou každodenných návykov (stres, cestovanie, zmena stravovania atď.)
Zápcha je definovaná znížením frekvencie stolice (menej ako 3-krát týždenne) spojenou s ťažkosťami pri jej vylučovaní.
FORLAX 10 g sa používa na liečbu zápchy u dospelých a detí vo veku 8 rokov a starších.
FORLAX 4 g sa používa na liečbu zápchy u detí vo veku od 6 mesiacov do 8 rokov.