Zápcha

Existujú rôzne typy porúch, ktoré ovplyvňujú zdravie čriev. Takmer 1 zo 4 dospelých osôb postihne ročne zápcha. Ide o jeden z najčastejších problémov s trávením v populácii. Postihuje najmä ženy, ktoré ňou trpia v priemere trikrát viac ako muži. Počas tehotenstva majú ženy zvýšené riziko zápchy. Frekvencia stolice je individuálna.

Definícia zápchy je založená na znížení frekvencie stolice (menej ako 3 za týždeň) spojenej s ťažkým vyprázdňovaním alebo pocitom neúplného vyprázdnenia. Stolica je často tvrdá a hrudkovitá. Pacienti môžu pociťovať bolesť pri vyprázdňovaní, pocit nepohodlia pri zažívaní, kŕče v bruchu či nafukovanie. Podľa trvania symptómov ide o občasnú (prechodnú) zápchu alebo chronickú (príznaky sa vyvíjajú niekoľko týždňov).

Na vylúčenie organických príčin zápchy je potrebné poradiť sa s lekárom. Medzi príčiny občasných problémov so zápchou často patrí strava s nízkym obsahom vlákniny, nedostatočná hydratácia a sedavý spôsob života. Hlavným opatrením v boji proti zápche je preto prehodnotenie stravovania, zvýšenie podielu vlákniny a dennej spotreby vody. Vhodná je minerálna voda bohatá na horčík.

Prospešná je pravidelná fyzická aktivita, pretože stimuluje pasáž potravy črevom. Vplyv môžu mať aj ďalšie faktory súvisiace s naším životným štýlom: odporúča sa nezdržiavať stolicu, chodiť na toaletu v pevne stanovenom čase a neponáhľať sa! Ak zmeny v životnom štýle nie sú dostatočné a zápcha neustupuje, možete zvážiť použitie laxatív na vyvolanie alebo urýchlenie vylučovania stolice.

Čo jesť, keď máte zápchu ?

Čo jesť, keď máte zápchu ?

Aké potraviny jesť, aby ste sa vyhli zápche? Akým potravinám sa vyhnúť pri zápche? Tu sú potraviny, ktoré je potrebné jesť, ak máte zápchu.

FORLAX 10 g

FORLAX 10 g sa používa na liečbu zápchy u dospelých a detí vo veku 8 rokov a starších.

FORLAX 10 gObjavte FORLAX 10 g

FORLAX 4 g

FORLAX 4 g sa používa na liečbu zápchy u detí vo veku od 6 mesiacov do 8 rokov.

FORLAX 4 gObjavte FORLAX 4 g