Zápcha môže byť pre ľudí, ktorí ňou trpia, veľmi nepríjemná. V niektorých prípadoch je potrebné poradiť sa s lekárom, aby sa zistil jej pôvod.Vo väčšine prípadov zápcha nenaznačuje vážne ochorenie. Mýtus, že nahromadenie stolice v dôsledku zápchy môže viesť k otrave našťastie nie je pravda1! Ale ak zápcha nie je vážna, tak prečo by sa mala liečiť? V skutočnosti môže zápcha, aj keď je občasná, predstavovať záťaž pre ľudí, ktorí ňou trpia pravidelne.
Prečítajte si tiež : Kedy sa poradiť s odborníkom ?
Dopad zápchy na kvalitu života
Zápcha je vždy spojená s fyzickým nepohodlím a niekedy aj bolesťou brucha. Nepohodlie a bolesť môžu samy o sebe mať dôsledky na a spánok. Zápcha teda môže mať dôsledky na kvalitu života. Pre ľudí, ktorí ňou trpia, je ťažké diskutovať o tejto téme so svojimi blízkymi alebo dokonca so svojím lekárom. Zápcha môže viesť k pocitom hanby, viny a bezmocnosti. Pacienti sa niekedy cítia viac ovplyvnení psychickými dôsledkami ako fyzickými príznakmi. Zápcha môže narušiť prácu, štúdium alebo sociálne vzťahy2
Dopad zápchy na fyzické zdravie
Ľudia, ktorí trpia zápchou, často počas vyprázdňovania vyvíjajú silný tlak na konečník. Tento zlozvyk môže z dlhodobého pohľau zhoršiť hemoroidy. Hemoroidy sú zväzky žíl bežne prítomných v konečníku. Snaha o tlačenie môže poškodiť tkanivá, čo podopierajú hemoroidy, ktoré sú potom oslabené. Tieto žily môžu vystupovať cez konečník a spôsobiť nepohodlie, môžu tiež spôsobiť krvácanie a bolesť. V krajných prípadoch sa môžu dokonca upchať3. Zápchu môže zhoršiť prítomnosť bolestivých hemoroidovIde o začarovaný kruh!
Liečba zápchy
Pri zápche je potrebné dodržiavať režimové opatrenia, rady o životospráve a stravovaní a neváhať požiadať o radu zdravotníckeho odborníka.
Prečítajte si tiež : Zápcha: čo robiť ?
Odkazy na literatúru
1. L Degen a kol. Réalités et mythes à propos de la constipation – State of the Art. Forum Med Suisse 2008 ;8(47) :913-918
2. Fondation canadienne de la santé digestive. Comprendre la prévalence et l’impact de la constipation au Canada. Február 2014.
3. J-D Zeitoun a kol. Pathologie hémorroïdaire : de la physiopathologie à la clinique. Press Med, 2011, str. 920-926