Zápcha: čo robiť?
Bez hnačky, bez preháňania > Zápcha > Zápcha: čo robiť?

Zápcha: čo robiť?

Zápcha je veľmi častým problémom črevného tranzitu1, ktoré postihuje častejšie ženy ako mužov. Definícia zápchy : zníženie frekvencie stolice (menej ako 3 stolice za týždeň) A ťažkosti pri jej vylučovaní2. Pri zápche je stolica malá a tvrdá; môžu sa pridružiť ďalšie príznaky, ako sú bolesti žalúdka alebo pocit sťaženého zažívania. Zápcha je symptóm a nie choroba.

Mnohí ľudia hľadajú riešenie otázky: „zápcha, čo robiť?“

Aby sme odpovedali na túto otázku, rozlišujme občasnú zápchu alebo akútnu zápchu od chronickej zápchy, ktorá sa vyznačuje príznakmi trvajúcimi dlhšie ako 6 mesiacov3. Chronická zápcha môže byť skomplikovaná hemoroidmi (opuchnuté žily v konečníku a okolo konečníka v dôsledku namáhy pri vyprázdńovaní) alebo análnymi trhlinami (trhliny v koži konečníka – fisúry). O fekalóme hovoríme vtedy, keď sa tvrdá a suchá stolica nedá vytlačiť a zostáva v rektálnej ampule (spodná časť konečníka, kde je uložená stolica)4. V prípade chronickej zápchy bude váš lekár pátrať po pôvode zápchy.

Liečba zápchy

Vychádza predovšetkým z toho, čo zdravotnícki odborníci nazývajú režimové opatrenia týkajúce sa životného štýlu a stravovania. Ide o súbor rád týkajúcich sa životného štýlu (vrátane pohybovej aktivity) a stravovania (zmena stravovacích návykov, úprava skladby jedál a pod.). Ak tieto opatrenia nestačia, možno ich na odporúčanie vášho lekára alebo lekárnika doplniť užívaním laxatív.

1- Opatrenia týkajúce sa životného štýlu a stravovania proti zápche

Režimové opatrenia týkajúce sa životného štýlu a stravovania pre osoby náchylné na zápchu sú v podstate zamerané na riešenie najčastejších príčin zápchy. Na dennej báze môžu zlepšiť tranzit7. Tu je malý prehľad.

  • Odporúča sa zmeniť stravu tak, aby bola bohatá na vlákninu. Vláknina: zväčšuje objem stolice a urýchľuje tranzit hrubým črevom; Fermentáciou vlákniny vznikajú mastné kyseliny s krátkym reťazcom, ktoré zvyšujú osmotickú záťaž a urýchľujú tranzit. Vlákninu,6. Kde nájsť vlákninu? V zelenej zelenine (fazuľka atď.), čerstvom alebo sušenom ovocí, celozrnnom chlebe alebo sušienkach s otrubami alebo celozrnných výrobkoch1. Vyhýbajte sa jedlám, ktoré sú príliš mastné a sladké2 alebo ktoré môžu podporovať zápchu, ako je biela ryža.
  • Druhé dôležité opatrenie: už od rána sa pite dostatok tekutín (voda, ovocná šťava bez pridaného cukru2 atď.). Za deň by ste mali vypiť aspoň 1,5 litra. Minerálne vody bohaté na horčík majú laxatívny účinok, čo môže byť pri zápche užitočné.
  • Úzkosť a chronický stres zhoršujú problémy so zápchou2,7, je dôležité dopriať si čas na relaxáciu a cvičiť.
  • Obmedzte sedavý spôsob životaa pravidelne vykonávajte fyzickú aktivitu. Okrem mnohých zdravotných prínosov cvičenie zlepšuje črevný tranzit.5
  • Trénujte defekačný reflex osvojením si určitých toaletných návykov. Musíte sa vyhýbať zadržiavaniu  potreby a ísť na toaletu čo najskôr. Je vhodné aby ste chodili na toaletu v rovnakú dennú dobu a dopriali si na vyprázdnenie dostatok času. Nakoniec pri defekácii upravte polohu a zdvihnite kolená, napríklad použitím schodíka a tým uľahčíte vylučovanie stolice.

Prečítajte si všetky naše praktické rady na boj proti zápche

2- Lieky proti zápche

Zápcha: Opatrenia týkajúce sa životného štýlu a stravovania

Laxatíva sa môžu použiť, keď režimové opatrenia týkajúce sa životného štýlu a stravovania nepostačujú na obnovenie normálneho vyprázdňovania. Existujú rôzne skupiny laxatív s rôznymi mechanizmami účinku a spôsobmi podávania. Váš lekár alebo lekárnik vám odporučí vhodnú liečbu.

Na samoliečbu sú vhodné osmotické, objemové alebo lubrikačné laxatíva. Osmotické laxatíva zvyšujú vlhkosť stolice tým, že vťahujú vodu do čriev. Objemové laxatíva sa pri kontakte s vodou nafukujú a zväčšujú objem stolice. Lubrikačné laxatíva uľahčujú postup stolice lubrikáciou črevnej steny. Ak však príznaky pretrvávajú aj po týždni, je potrebné poradiť sa so zdravotníckym odborníkom.

Užívanie rektálne aplikovaných laxatív a stimulačných laxatív si vyžaduje konzultáciu so zdravotníckym odborníkom. Rektálne aplikované laxatíva existujú vo forme čapíkov, klystírov alebo rektálneho gélu, ktoré spúšťajú defekačný reflex (vypudzovanie stolice). Čo sa týka stimulačných laxatív, stimulujú črevnú stenu, zvyšujú pohyblivosť čreva a sekréciu vody, čo umožňuje vylučovanie stolice.

Viac informácií nájdete v našom článku venovanom laxatívam.

Lieky proti zápche

Kedy by ste mali navštíviť lekára ?

Je potrebné poradiť sa s lekárom, ak zápcha pretrváva týždeň alebo ak je zápcha sprevádzaná príznakmi ako napr. :

  • Krv v stolici,
  • Vracanie a zástava plynov (oklúzia),
  • Silná bolesť brucha,
  • Horúčka,
  • Strata hmotnosti.

Odkazy na literatúru
1. WGO. Constipation une approche globale. Dostupné na https://www.worldgastroenterology.org/UserFiles/file/guidelines/constipation-french-2010.pdf
2. ameli – Constipation de l’adulte – https://www.ameli.fr/paris/assure/sante/themes/constipation-adulte/definition-symptomes-facteurs-favorisants  [konzultované 21/09/2020]
3. Lacy BE a kol. Bowel Disorders. Gastroenterology 2016;150:1393–1407 
https://doi.org/10.1053/j.gastro.2016.02.031
4. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/constipation/symptoms-causes/syc-20354253
5. CREGG. Diététique sur la constipation. Dostupné na https://www.cregg.org/wordpress/wp-content/uploads/2020/07/documents-fiches-constipation.pdf
6. Bae SH. Diets for Constipation ; Pediatr Gastroenterol Hepatol Nutr. 2014 Dec; 17(4): 203–208. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4291444/
7. Národná agentúra pre bezpečnosť liekov a zdravotníckych výrobkov (Agence Nationale de Sécurité du Médicament et des produits de santé, predtým AFSSAPS) – Constipation occasionnelle de l’adulte, Bien vous soigner avec des médicaments disponibles sans ordonnance, jún 2009