Zápcha je veľmi častým príznakom1, ktorý sa vyznačuje menej častými pohybmi čriev ako zvyčajne. Mali by ste však vedieť, že frekvencia stolice sa u jednotlivých osôb líši (od trikrát týždenne u niektorých jedincov po viac ako trikrát denne u iných!). Aby sme teda presnejšie definovali zápchu, ide o zníženie frekvencie stolice (menej ako 3-krát týždenne) spojené s ťažkosťami pri vylučovaní stolice cez konečník alebo s pocitom neúplného vylúčenia (zápcha pri vylučovaní) 2. Pri zápche je stolica malá, suchá a tvrdá, jej prechod cez konečník je niekedy sťažený, čo môže viesť k výraznej bolesti pri vyprázdňovaní. V závislosti od prípadu môže byť zápcha spojená s nadúvaním, žalúdočnými ťažkosťami alebo kŕčmi v bruchu.
Zápcha je spôsobená najmä spomalením fungovania hrubého čreva, ku ktorému môže dôjsť počas cestovania, pri zmene každodenných návykov alebo pri zmene stravovania. Hovoríme o „občasnej“ alebo akútnej zápche (na rozdiel od chronickej). Zápcha je problém, ktorý môže byť veľmi nepríjemný, no väčšinou nie je vážny.
Zápcha: čo robiť?
Aby ste si uľahčili tranzit a obmedzili zápchu, prvá vec, ktorú musíte urobiť, je prehodnotiť svoj jedálniček: mali by ste postupne zvyšovať podiel potravín bohatých na vlákninu tým, že zaradíte viac zelenej zeleniny, čerstvého ovocia, obilnín a celozrnného chleba… Vláknina z potravy v skutočnosti zvyšuje objem stolice a uľahčuje tranzit. Na druhej strane by ste sa mali vyhýbať jedlám, o ktorých je známe, že podporujú zápchu, ako je biela ryža, ako aj jedlám, ktoré sú príliš mastné a sladené. Odporúča sa tiež piť denne veľké množstvo vody (najmenej 1,5 litra denne) a vykonávať pravidelnú fyzickú aktivitu3. Nakoniec je vhodné nezdržiavať chodenie na toaletu (choďte tam hneď, ako budete cítiť potrebu) a a vyprázdnovať sa v pravidelnom čase.
V niektorých prípadoch môžu byť užitočné laxatíva, keď strava a fyzická aktivita nestačia na obnovenie normálneho črevného tranzitu. V prípade nejasnosti sa poraďte so svojím lekárom alebo lekárnikom.
Ak sa chcete dozvedieť viac, pozrite si našich 5 tipov na riešenie zápchy.
Zápcha však nie je vždy jednoduchou dočasnou poruchou tranzitu a niekedy si vyžaduje vyhľadať lekára alebo lekárnika. Kedy by ste teda mali zvážiť konzultáciu?
Alarmujúce príznaky, ktoré by mali viesť ku konzultácii
V niektorých prípadoch môže byť zápcha príznakom vážnejšieho ochorenia.
Ak trpíte nasledujúcimi príznakmi, musíte urýchlene vyhľadať lekára alebo ihneď zavolať neodkladnú zdravotnú starostlivosť (112)1. V prípade:
- Silnej bolesti brucha, vracania, môže ísť o črevnú obštrukciu, čo je urgentný stav.
- Horúčky a silnej bolesti brucha alebo dokonca náhlej zápchy4.
- Prítomnosti krvi v stolici (rektorágia), nedobrovoľného úbytku hmotnosti alebo iných porúch sprevádzajúcich zápchu.
V prípade nejasností sa poraďte s lekárom
Niektoré choroby a lieky môžu spôsobiť zápchu. Je dôležité, aby sa pacienti trpiaci chronickým zdravotným problémom, ako je Crohnova choroba, ulcerózna kolitída, cukrovka, či dokonca Parkinsonova choroba, poradili v prípade zápchy so svojím lekárom. To isté platí pre ľudí starších ako 50 rokov, ktorí nie sú náchylní na zápchu, ale náhle trpia silnou zápchou5. Tehotné alebo dojčiace ženy by sa tiež mali poradiť so svojím lekárom a lekárnikom pred začatím liečby laxatívami6. Nakoniec, ak máte lézie v konečníku (hemoroidy, análne trhliny atď.), poraďte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom: môže vám poradiť typ laxatív, ktorý je pre vašu situáciu najvhodnejší.
Príčiny chronickej zápchy
Aj keď je zápcha zvyčajne prechodná, môže sa stať, že do niekoľkých dní nezmizne.V takom prípade lekári hovoria o chronickej zápche, keď je tento tráviaci symptóm prítomný väčšinou počas posledných 6 mesiacov. Pacienti trpiaci chronickou zápchou by sa mali poradiť so svojím lekárom. V tomto prípade sa totiž odporúča pátrať po príčine zápchy, ktorá môže byť príznakom iného ochorenia (ako sú problémy so štítnou žľazou, rakovina hrubého čreva, či dokonca niektoré ochorenia mozgu) alebo nežiaducim účinkom lieku. Často sú potrebné dodatočné vyšetrenia a konzultácia u špecialistu. Lekár potom môže riešiť príčinu zápchy a predpísať lieky na zmiernenie symptómov7.
Odkazy na literatúru
1. WGO. Constipation une approche globale. Dostupné na https://www.worldgastroenterology.org/UserFiles/file/guidelines/constipation-french-2010.pdf
2. Lacy BE a kol.: Bowel disorders. Gastroenterology 2016 ; 150 : 1393–1407. Strana 1399 obsiahnuté v C2 C2. Diagnostic Criteria for Functional Constipation.
3. CREGG. Diététique sur la constipation. Dostupné na https://www.cregg.org/wordpress/wp-content/uploads/2012/06/documents-fiches-constipation.pdf
4. Dumont A, Chambin O, Pillon F, Bardou M. De nombreux laxatifs disponibles à l’officine. Január 2010. Actualités pharmaceutiques. Zväzok 49, číslo 492, str. 12-16.
5. Les bons gestes et la consultation en cas de constipation. Dostupné na : https://www.ameli.fr/assure/sante/themes/constipation-adulte/bons-reflexes
6. Constipation et grossesse : https://eurekasante.vidal.fr/maladies/estomac-intestins/constipation-adulte.html?pb=grossesse
7. Degena L, Dederdingb J-P, Bauerfeindc P, Beglingera C. Réalités et mythes à propos de la constipation–State of the Art